O mě
Jmenuji se Lucie Horáková. Dětství jsem prožila na kraji Kokořínska a nyní žiji a pracuji na Mělníku. Jsem ze třech dětí.
Po studiu na mělnickém gymnáziu jsem se rozhodla jít zkusit štěstí na Univerzitu Pardubice, obor Porodní asistentka. Během studentské praxe jsem navštívila několik Gynekologicko-porodnických oddělení a to menších i větších (Pardubice, Ústí nad Labem, Mělník i Neratovice), což pro mě bylo velmi přínosné. Každé zařízení mělo svá specifika a často velké rozdíly v možnostech a způsobu péče.
Studium jsem úspěšně ukončila v roce 2009 a nastoupila jako porodní asistentka do menší rodinné porodnice v Brandýse nad Labem. Během dvou let jsem nasbírala hodně cenných zkušeností z porodního sálu a osvojila si samostatnou práci PA v týmu založeném na vzájemné důvěře. Velice si toho vážím a ráda na ten čas, byť často náročný, vzpomínám.
Po tom, co se situace v rámci vedení v Brandýse zhoršila, nastoupila jsem do Nemocnice Mělník a setrvala doposud. Během zaměstnání jsem absolvovala několik zajímavých vzdělávacích seminářů a kurzů: Homeopatie v životě ženy od narození po senium, kurz Laktační poradkyně od LaLi a několik kurzů nošení dětí.
Také jsem se stihla vdát a podívat se na svůj vybraný obor i z té druhé stránky, když se nám narodila dcera Anežka. Byla nejprve moc hodné a hezky spící miminko, ale o pár týdnů později přišla na to, že nejlíp je u maminky a mlíčka, a že to večerní usínání jí moc nebaví. Abych se zvládla postarat nejen o ní, ale i o sebe a domácnost, tak byly všelijaké nosicí pomůcky velkou výhodou až nutností.
Nošení v šátku se mi líbilo už dříve a samotnou mě lákalo k vyzkoušení. Dozvěděla jsem se o něm z okolí a své rodiny. Abych byla připravená, absolvovala jsem ještě v těhotenství skupinový kurz u dětské sestřičky Katky Hofmeisterové v Praze. Manžel mě doprovázel a sám se i aktivně zapojil.
Začínala jsem s bazarovým pevným šátkem značky Storchenwiege a pak vyzkoušela i jiné pomůcky (některé poděděné nebyly úplně ideální), několik nosítek, šátků, četla jsem nejrůznější příspěvky na internetu, byla jsem členy různých nosicích FB skupin a utvrzovala se o správnosti a vhodnosti nošení dětí.
Během své rodičovské „dovolené“ jsem se začala opět trochu věnovat i svému zaměstnání a abych si rozšířila kompetence a mohla předávat cenné informace a své zkušenosti dalším maminkám, absolvovala jsem v dubnu 2016 Kurz pro poradkyně nošení dětí u Mgr. Aničky Pohořálkové (etnoložky a spolumajitelky obchodu vbavlnce.cz), což mě hodně motivovalo k dalším činnostem. Díky Aničce mi vše začalo dávat ten pravý smysl. Našla jsem opět to, na chvíli ztracené, kouzlo nošení dětí v šátku.
Za pomoci svých blízkých jsem vytvořila tyto webové a FB stránky nošenec.cz a začala spolupracovat s RC Chloumek a Porodnicí Mělník. Přispěla jsem i dvěma kapitolami o bondingu a nošení do brožurky Osudové pouto pro spolek Úsměv mámy.
V březnu r. 2017 jsem byla na velmi přínosném „Kurzu nošení dětí pro odborný personál“ pod vedením lektorky Ivy Gondekové z Die Trageschule Dresden. S Ivou nadále ráda spolupracuji, je to pro mne velice inspirativní žena.
V prosinci r. 2017 jsem se zúčastnila „Kurzu pro Laktační poradce-zdravotníky“ u Laktační Ligy ČR a tím si dále doplnila své vzdělání o téma, které mě zajímá a je mi blízké.
V roce 2019 začalo naše další a asi poslední nosicí období, když se nám narodil Tony. Od malička byl nošen (ne výhradně), v šátcích i nosítkách, skoro do tří let.
Na jaře 2022 jsem absolvovala rozšiřující „Základní kurz poradenství nošení dětí“ od Die Trageschule pod vedením Ivy G., jež probíhal online a prezenční formou.
Ráda i Vám ukážu možnou cestu kontaktního rodičovství, nošení dětí na těle a to nejen zde, teoreticky, ale i prakticky během individuálních či skupinových kurzů a poradenství.
Protože lidská mláďátka jsou nošenci od nepaměti, jen se na to trochu zapomíná…
Miminka svojí maminku potřebují, aby se mohla dobře vyvíjet po všech stránkách (bio-psycho-socialních).
A nebojte, nošením je nerozmazlíte – být ve vzájemném kontaktu je přirozené, tak jako poloha „žabičky“, kterou novorozeně instinktivně zaujímá, aby se udrželo na těle.